Jak odnowić krzesło? Metamorfoza starego krzesła. DIY tapicerowanie.

Jak samodzielnie i we własnym zakresie odnowić stare krzesło? Odnawianie i tapicerowanie mebli nie jest tak bardzo skomplikowane na jakie wygląda, ale wymaga odrobinę czasu, cierpliwości i mnóstwa chęci. Jeśli w to o czym piszę jesteście już uzbrojeni, pozostałymi materiałami jakie będą wam potrzebne są:

 • materiał obiciowy w wybranym kolorze ( ja wybrałam materiał w kolorze szarym),
 • nożyk z ostrzem łamanym,
 • zszywacz tapicerski „taker’ ( zszywki o wymiarze 6 mm powinny wystarczyć),
 • klej na gorąco 😉 ( mój bohater trudnych sytuacji),
 • szlifierka oscylacyjna z papierem o gradacji 60 i 80,
 • papier ścierny w kawałku o gradacji 60 i 120,
 • farba w kolorze miedzianym ( ja wybrałam firmę Autentico),
 • pędzelek,
 • taśma malarska ( niebieska),
 • wosk złoty ( również firmy Autentico),
 • ściereczka bawełniana.

krzesło przed diy

Na początek zdjęłam stare obicie krzesła i na tej podstawie wiedziałam ile nowego materiału potrzebuję 😉 Odcinanie nitki po nitce pozwoliło mi również na przyjrzenie się w jaki sposób materiał był zszyty.

krzesło tapicerowanie 1

Po zdjęciu materiału okazało się, że gąbka nie jest w tragicznym stanie, a znając moje zapędy do zmian wymienię ją następnym razem 😉 Ale gdyby jednak była potrzeba zmiany na tym etapie, zakupy w hurtowni tapicerskiej powiększyłabym o gąbkę. W hurtowni do której jeżdżę gąbkę cienką można zakupić na metry, a grubszą w kawałkach np. 50×50 cm. Pracują tam fachowcy i doskonale wiedzą jaką gąbkę doradzić za co ich cenię.

Skoro gąbki nie wymieniałam skupiłam się na szlifowaniu nóg krzesła. Mimo trójkątnej szlifierki trudno mi było dotrzeć do zakamarków dlatego też wykorzystałam papier ścierny, którym owinęłam kawałek drewnianej kantówki. Ułatwiłam sobie tym samym prace szlifierskie. Po godzinie szlifowania odkryłam surowe drewno, którego dobry stan mnie zachwycił.

Tapicerowanie krzesła jest sprawą indywidualną. Jako laik tapicerski nie znam dobrej recepty na idealne tapicerowanie 😉 owszem są szkolenia, kursy, ale jak się samodzielnie podchodzi do sprawy ważne by wyszło estetycznie. Do tego krzesła potrzebowałam materiału, nożyczek i zszywacza z zszywkami 6 mm, ponieważ uznałam, że taka ich długość wystarczy.

krzesło tapicerowanie

Tapicerowanie rozpoczęłam od siedziska. Odcięłam materiał na wielkość siedziska + zakładka ok. 10 cm z każdej strony. I zaczęłam kombinacje 😉 tj. starałam się, żeby materiał był naciągnięty i nie marszczył się. Kombinacje wzięły się z tego, że nie chciałam angażować w prace maszyny do szycia, której jeszcze nie opanowałam. Na spodzie kilkanaście zszywek w rzędzie podtrzymuje materiał ( niby nikt na spód krzesła nie patrzy, ale ja wiem, że jest ładnie ;)).

krzesło tapicerowanie

krzesło tapicerowanie

Oparcie krzesła rozpoczęłam również od docięcia wymierzonego materiału i tak jak w przypadku siedziska kombinowałam do skutku. Po kilku próbach przymocowania materiału tak by gąbka się nie zsuwała, uznałam, że nie głupim pomysłem byłoby przyklejenie gąbki do oparcia krzesła i tak też zrobiłam, użyłam kleju na gorąco. Następnie wykorzystałam tylną dyktę, która przybita była do krzesła. A mianowicie ukryłam w niej materiał z obu stron i podkleiłam klejem na gorąco. Trzyma się pięknie 😉

 

Kolejny etap to już czysta 😉 przyjemność. Malowanie farbą miedzianą nóg krzesła, a raczej ich dolnej części, ponieważ tak jak wcześniej pisałam, po zeszlifowaniu starej warstwy farby okazało się, że ukryte jest piękne drewno w dobrym stanie. Okleiłam nogi krzesła taśmą malarską (niebieską) na wysokości 5 cm od podłogi, a następnie pomalowałam zaznaczone fragmenty drewna farbą miedzianą. Bardzo lubię farby firmy Autentico m. in. za pokaźną paletę barw. Na pozostałą część surowego drewna nałożyłam wosk w kolorze złota. Po wyschnięciu widoczne są drobinki, które mienią się. Wosk Autentico nałożyłam za pomocą ściereczki bawełnianej, a po 15 minutach delikatnie wypolerowałam powierzchnię wcierając tym samym nadmiar wosku.

Jestem dumna z efektu. A wam jak się podoba metamorfoza krzesła? A może mieliście podobną przygodę z tapicerowaniem? Pochwalcie się zdjęciami i opiszcie swoje doświadczenie z odnowienia mebla.

krzesło tapicerowanie 15

krzesło tapicerowanie

A na koniec przypominam tym co wiedzą i informuję tych którzy nie wiedzieli, że dostępna jest już moja książka pt. Wymysły Malitki DIY w której umieściłam ponad 45 projektów zrób to sam. Stolik z miedzi, zegar z miedzi z podświetleniem LED, pisanki, choinkowe ozdoby i mnóstwo innych projektów DIY. Przedsprzedaż trwa do 31 marca 2017 r, do tego czasu każdy kto zakupi książkę otrzyma „kreatywne pudełko z projektem DIY”.

Link do sklepów:

Chalk House http://farbakredowa.pl/298-pozostale-produkty/wymysly-malitki-diy.html

Belle Amelie http://belle-amelie.pl/glowna/3921-poradnik-wymysly-malitki-diy.html

 

1 odpowiedz na “Jak odnowić krzesło? Metamorfoza starego krzesła. DIY tapicerowanie.

 • Dziękuję. Krzesło długo stało i czekało na zmianę. Mam kolejne 😉 dwa ale nieco inne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *